Foto: Ilustracija
U cilju poboljšanja stanja sigurnosti u cestovnom prometu, u kojem često stradavaju biciklisti kao jedni od najugroženijih sudionika, a budući da započinje sezona biciklističkih utrka koje se odvijaju na području Istre, kao i sve veća prisutnost biciklista na prometnicama, Policijska uprava istarska upozorava na opasnosti kojima je izložena ova kategorija sudionika u prometu.
Prema statističkim pokazateljima, na području Policijske uprave istarske tijekom 2013. godine biciklisti su sudjelovali u 88 prometnih nesreća, što je za 1% više prometnih nesreća u odnosu na 2012. godinu, kada je evidentirano 87 prometnih nesreća. Također, sudjelovali su u 78 prometnih nesreća s povrijeđenim osobama, što je za 5% više prometnih nesreća s povrijeđenim osobama u odnosu na 2012. godinu, kada su sudjelovali u 74 prometne nesreće s povrijeđenim osobama.
U spomenutim prometnim nesrećama stradalo je 76 biciklista, što čini povećanje broja stradalih biciklista za 12%, u odnosu na 2012. godinu kada je stradalo 68 biciklista. Zabilježeno je znatno povećanje broja teško ozlijeđenih osoba i to za 133% u odnosu na 2012. godinu (21/9 teško ozlijeđenih), dok je 55 osoba zadobilo lakše ozljede, što je za 7% manje u odnosu na 2012. godinu (55/59 lakše ozlijeđenih).
Najčešće stradali biciklisti su od 41-50 godina (5 teško i 11 lakše ozlijeđenih); od 51-59- godina (3 teško i 13 lakše ozlijeđenih); te preko 60 godina (6 teško i 10 lakše ozlijeđenih).
Biciklisti su u 51 prometnoj nesreći bili i počinitelji, što čini udio od 58% u ukupnom broju prometnih nesreća u kojima su i sudjelovali. Životna dob počinitelja je od 41-50 godina - 10 počinitelja i preko 60 godina - 9 počinitelja.
Najčešća greška vozača bicikla bila je neprilagođena brzina uvjetima i stanju kolnika (36 grešaka ili 67% svih grešaka).
Najčešći sudionici u prometnim nesrećama:
Upozoravamo sve vozače bicikla da se pridržavaju odredaba članka 101. stavka 2.; 112. stavka 1. i 2.; članka 113. stavka 1. te članka 114. stavka 3., kao i ostalih odredbi iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama koje se odnose na bicikliste.
Podsjećamo vozače bicikla na najznačajnije zakonske odredbe:
Člankom 101. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, propisano je da od prvog sumraka (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani. Za takav prekršaj predviđena je novčana kazna u iznosu od 300,00 kuna.
Člankom 112. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, propisano je da su se vozači bicikla dužni kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, potrebito je kretati se što bliže desnom rubu kolnika. Ako se dva ili više vozača bicikala kreću u skupini, dužni su se kretati jedan iza drugog. Za takav prekršaj predviđena je novčana kazna u iznosu od 300,00 kuna.
Člankom 113. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, propisano je da vozači bicikla moraju upravljati biciklom na način kojim se ne umanjuje stabilnost bicikla i ne ometaju druge sudionike u prometu, osobito se ne smije skidati istovremeno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti ili vući, gurati u upravljanju ili ugrožavati druge sudionike u prometu. Za takav prekršaj predviđena je novčana kazna u iznosu od 300,00 kuna.
Člankom 114. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, propisano je da vozači bicikla mlađi od 16 godina moraju za vrijeme vožnje na cesti na glavi nositi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu. Za takav prekršaj predviđena je novčana kazna u iznosu od 300,00 kuna.
Kako bi se u narednom razdoblju sigurnost jedne od najugroženijih skupina dodatno povećala, policija je izdala prikladni letak kojim daje savjete i upozorava vozače bicikla na poštivanje prometnih propisa i pravila ponašanja u prometu.