Održana tribina na temu alkoholizma mladih

Foto: PU istarska

U sklopu planiranih aktivnosti PU istarske tijekom trajanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti,jučer je u Umagu, u Pučkom otvorenom učilištu, održana tribina s učenicima osmih razreda Talijanske osnovne škole Galileo Galilei i Osnovne škole Marije i Line, na temu alkoholizma mladih. Tribini, u organizaciji Grada Umaga i Vijeća za komunalnu prevenciju Grada Umaga, nazočili su načelnik Policijske postaje Umag Davor Švenda, pomoćnik načelnika za poslove policije Krunoslav Marin,  voditeljica Savjetovališta Grada Umaga Iris Dragolin te Helena Mitrović, voditeljica Službe za prevenciju, vanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Učenici su upoznati sa zakonskim odredbama konzumacije alkohola, a posebice sa prekršajnom i kaznenom odgovornošću, kojoj konzumacijom alkohola i neprimjerenim ponašanjem pod utjecajem alkohola podliježu s napunjenih četrnaest godina. Voditeljica Odjela prevencije PU istarske Alica Rosić-Jakupović održala je s dijelom zainteresiranih  učenika radionicu sa tzv. „pijanim naočalama“, kako bi dobili predodžbu da već i male količine alkohola utječu na njihove sposobnosti.   Od Velimira Todorovića, psihologa iz Službe za prevenciju, vanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, učenici su dobili osvrt što se događa s njihovim mozgom i tijelom kod konzumacije alkohola te zašto konzumacija alkohola više šteti mlađim nego odraslim osobama. Vera Pavičić iz Savjetovališta za djecu, mlade i obitelj Grada Umaga podsjetila je na najčešće razloge zašto mlade osobe piju, ali isto tako podsjetila na opasnosti koje se kriju i iza samo jedne konzumacije alkohola. U zaključnom dijelu Luana Visintin Čupmek, ispred Grada Umaga, učenicima je poslala poruku kako postoje i bolji načini provođenja vremena od konzumacije alkohola te kako oni ne moraju biti jedini razlozi za druženje.

 

Podaci govore…ali htjeli bismo znati

U srijedu, 26. studenog, u prostorijama Centra za mlade Poreč, održan je Okrugli stol za učenike i stručnjake s temom “Podaci govore…ali, htjeli bismo znati” kao dio planiranih aktivnosti Zdravog grada Poreč i povjerenstva “Zajedno protiv ovisnosti” povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji traje od 15. studenog do 15. prosinca.  

Već nekoliko godina stručnjaci svoje aktivnosti u Mjesecu borbe protiv ovisnosti usmjeravaju na smanjivanje trenda pijenja i opijanja među mladima. Stoga je Okrugli stol okupio učenike i profesore porečkih srednjih škola, SŠ Mate Balote i TUŠ Antona Štifanića te stručnjake i predstavnike institucija koji se bave tom problematikom: Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Centra za socijalnu skrb, policije, Zdravog grada Poreč, Doma zdravlja ( stručnjaka za školsku medicinu), Upravnog odjela za društvene djelatnosti, socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Grada Poreča-Parenzo te udruga mladih Poreča.  

Okrugli stol otvoren je prezentacijom psihologa Velimira Todorovića iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije - Službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja na temu “Alkohol i mladi”, u kojoj je gost naglasio negativne posljedice koje konzumacija alkohola čini ljudskom organizmu, poglavito kod mladih. Također je i napomenuo kako negativan stav prema alkoholu kod mladih u dobi od 10 godina, već s 13 postaje pozitivniji, pa mladi počinju piti kako bi se uklopili u društvo i utjecali na raspoloženje te time mijenjali vlastitu socijalnu aktivnost, ublažavaju stanje depresije, anksioznosti i tuge.

Kako bi se dobio uvid u stanje među mladima Poreča psihologinje porečkih srednjih škola Petra Andrić i Vilma Bednar prezentirale su rezultate istraživanja rizičnih ponašanja učenika provedenog 2012. godine u 22 istarske škole, uključujući i SŠ Mate Balote te TUŠ Antona Štifanića.

Istraživanje je pokazalo kako je među mladima na razini Županije alkohol vrlo prisutan te da je najučestalije upravo eksperimentiranje sa alkoholom.  Kao glavne razloge zbog kojih piju, mladi su naveli da im alkohol daje hrabrost i samopouzdanje, omogućava da ne misle na probleme, nudi nova iskustva,  zabavlja ih, a nekima se čak i sviđa. Novi trendovi, koje pokazuje i ovo istraživanje, ukazuju na to da djevojke piju više od mladića. Dr. Danijela Puniš je naglasila da alkohol različito utječe na različite ljude i drugačije na osobe različitog spola, a pogotovo na djevojke, u usporedbi s muškarcima, na njihov razvoj, na spolno i psihičko sazrijevanje te da bi neprestano trebalo podizati svijest o tome. Stručnjaci su zaključili da je generalno zaštitno za mlade konzumaciju alkohola odgoditi što je više moguće.

Nakon iznesenih podataka pokrenuta je živa rasprava o konzumaciji alkohola među mladima. U raspravi je naglašeno da je važno odgovorno ponašanje prema sebi i drugima,  pri čemu su se prisutni učenici složili kako alkohol nije potreban da bi se dobro zabavilo, ali da to u njihovoj dobi ponajviše ovisi o društvu u kojem se nalaze. Također, učenici su svjesni svoje uloge prijatelja, činjenice da svojim stavom mogu nekome u krugu vršnjaka „otvoriti oči“, ali nerijetko to prešućuju zbog mira u odnosu. Na kraju Okruglog stola policajac PP Poreč Miler Terzić upoznao je prisutne s društveno-odgovornim ponašanjem u javnosti prilikom konzumiranja alkohola te s kaznenim okvirima kojima su kršenja zakona regulirana, naglasivši važnost odgovornog ponašanja prema sebi i drugima, za vrijeme izlaska ili uključivanja u promet.

Svi prisutni su na kraju zaključili kako svijest o odgovornom ponašanju u mladoj dobi treba neprestano podizati, pri čemu mladi trebaju biti upoznati s posljedicama loših izbora ponašanja kao i s osobama i institucijama kojima se mogu obratiti za pomoć, kada je potrebna njima ili nekom njima bliskom. Upravo zato važno je i samim mladima da se neprestano realiziraju programi u kojima im se govori, objašnjava, potiče na razmišljanje u skladu s temom okruglog stola  „Podaci govore….ali htjeli bismo znati“.

 

Zdravi grad Poreč, Vilma Bednar

 

 

 



Stranica