Pogoršanje stanja sigurnosti u cestovnom prometu

Foto: PU istarska

Na konferenciji za medije, održanoj danas u zgradi Policijske uprave istarske, policijski službenik Službe za sigurnost cestovnog prometa Marko Orušlić predstavio je pokazatelje stanja sigurnosti u cestovnom prometu za prvih devet mjeseci 2015. godine.

Ove je godine u promatranom razdoblju evidentirano 1586 prometnih nesreća, što je 71 prometna nesreća više nego u istom razdoblju 2014. godine, kada se dogodilo 1515 prometnih nesreća. Najviše je bilo prometnih nesreća s materijalnom štetom (972) i njih je za 33 bilo više nego 2014. godine, kada je bilo 939 prometnih nesreća s materijalnom štetom. S ozlijeđenim osobama dogodila se  601 prometna nesreća, što je 41 nesreća više nego prošle godine, kada se dogodilo 560 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama. Onih najtežih prometnih nesreća s poginulim osobama bilo je 13, to jest 3 prometne nesreće s poginulim osobama manje nego  2014. godine, kada se dogodilo 16 prometnih nesreća s poginulim osobama.

Što se tiče posljedica prometnih nesreća u 9 mjeseci ove godine, u prometnim nesrećama na cesti je ozlijeđeno  807 osoba. Prošle godine je ozlijeđeno 757 osoba, tako da je ove godine ozlijeđeno 50 osoba više nego prošle godine. Teške tjelesne ozlijede zadobilo je 120 osoba, 10 osoba više nego prošle godine, kada je 110 osoba bilo teško tjelesno ozlijeđeno, a lakše tjelesne ozlijede zadobilo je 687 osoba, dakle 40 osoba više nego prošle godine, kada je 647 osoba lakše ozlijeđeno.

Kako je naveo Oršulić, u prometnim nesrećama u 9 mjeseci ove godine poginulo je 16 osoba, a također ih je 16 poginulo u istom razdoblju 2014. godine. Vozači životne dobi od 18 do 25 godina prouzrokovali su 7 prometnih nesreća s poginulim osobama. U prometnim nesrećama najviše je poginulo mladih osoba u dobi od 17 do 25 godina i njih je poginulo 7. Najčešća greška vozača zbog kojih su se dogodile prometne nesreće s poginulim osobama bila je nepropisna ili neprilagođena brzina, zbog čega se dogodilo 5 prometnih nesreća. 

Najčešće greške zbog kojih su se događale prometne nesreće bile su nepropisna ili neprilagođena brzina, zbog čega se dogodilo 399 prometnih nesreća, dok se prošle godine zbog nepropisne ili neprilagođene brzine dogodile 402 prometne nesreća. Slijedi nepoštivanje prednosti prolaza, zbog čega se dogodilo 327 prometnih nesreća, dok se prošle godine zbog nepoštivanja prednosti prolaza dogodilo 278 prometnih nesreća.

U 9 mjeseci ove godine u prometnim nesrećama pod utjecajem alkohola bilo je 190 vozača, a 6 je  odbilo alkotestiranje, dok je prošle godine pod utjecajem alkohola bilo 236 vozača, a 2 vozača su  odbila alkotestiranje.

U narednom razdoblju na području Policijske uprave istarske, u cilju poboljšanja stanja sigurnosti, na prometnicama će se rasporediti više policijskih službenika kako bi se na vozače djelovalo preventivno da  poštuju prometne propise, dok će se prema vozačima koji ne poštuju prometne propise poduzimati represivne mjere. Policijski službenici pojačano će vršiti alkotestiranje vozača, testiranje vozača na prisutnost opojnih droga, nadzor brzine kretanja vozila, korištenje sigurnosnog pojasa, nepoštivanje prednosti prolaska, nepropisnog pretjecanja, vožnje u pješačkoj zoni, vožnje kroz crveno svjetlo na semaforima,  vožnja bez položenog vozačkog ispita i poštivanje obaveza vozača prema pješacima. U nadzoru prometa pojačano će se vršiti nadzor vozača mlađe životne dobi.

Smanjenju broja prometnih nesreća i posljedica prometnih nesreća najviše mogu doprinijeti vozači i to poštivanjem prometnih propisa. Obaveza je vozača poštivati prometne propise jer to je osnovni uvjet da na cestama bude manje prometnih nesreća i stradalih osoba.

 Stoga, ovom prilikom Policijska uprava istarska upozorava sve sudionike u prometu, a posebice vozače, da se pridržavaju prometnih propisa, odnosno:

  • brzinu kretanja vozila prilagode stanju i uvjetima na cesti te posebno budu oprezni kod pojave prve kiše nakon dužeg suhog razdoblja (cesta postaje skliska i produžava se zaustavni put)
  • poštuju ograničenja brzine kretanja (zakonska ili ona postavljenim prometnim znakom, uključujući pritom i ograničenja na promjenjivoj prometnoj signalizaciji)
  • ne konzumiraju alkoholna pića prije i za vrijeme vožnje
  • prilikom vožnje u kolonama drže dovoljan razmak između vozila
  • koriste sigurnosni pojas na svim sjedalima u vozilu
  • koristiti zaštitnu kacigu
  • pobrinu se za adekvatan smještaj djece u vozilu
  • bez obzira na žurbu, ne ulaze u rizična pretjecanja, da veću pozornost posvete biciklistima i pješacima, odnosno pješačkim prijelazima se približavaju smanjenom brzinom i povećanim oprezom. 
  • vozač koji se vozilom približava prijelazu ceste preko željezničke pruge u istoj razini dužan je kretanje vozila prilagoditi tako da ga može zaustaviti pred uređajem za zatvaranje prometa na prijelazu ili pred uređajem za davanje znakova kojima se najavljuje približavanje vlaka, odnosno da može zaustaviti vozilo prije nego što stupi na željezničku prugu, sudionici u prometu koji prelaze preko željezničke pruge u istoj razini dužni su to činiti s potrebnim oprezom.
  • da se ne kreću motornim vozilima u pješačkim zonama.

Jednako tako, a u cilju što bolje uočljivosti, policija apelira na vozače bicikla i pješake da uvijek kada sudjeluju u prometu koriste svjetliju odjeću, odnosno da se označe reflektirajućim materijalima. Napominjemo da je označavanje reflektirajućim materijalom za pješake i bicikliste i zakonska obveza prilikom kretanja kolnikom noću, kao i danju u slučaju smanjenje vidljivosti.



Stranica