Policija je iskoristila obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba kako bi upozorila na pojavne oblike prijevara kojima su izložene osobe starije životne dobi
Foto: PU istarska
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba (1. listopada), Policijska uprava Istarska i Grad Pazin su jučer u pazinskom Spomen domu organizirali predavanje o prijevarama osoba u ''zlatnim godinama''.
Predavanje su održale voditeljica Odjela prevencije Alica Rosić-Jakupović policijska službenica pazinske policije Valentina Bojić, a edukaciji su osim osoba starije dobi, nazočili i učenici gimnazije i strukovne škole u Pazinu.
Policijske službenice prisutnima su pojasnile najčešće oblike prijevara koje su usmjerene prema starijim osobama, a to su: lažno predstavljanje, dovođenje u zabludu u pogledu tjelesnog ili materijalnog stanja ili stradavanja, dovođenje u zabludu u pogledu marke i kvalitete proizvoda te iskorištavanje odsustva, stresne situacije ili duševnog stanja žrtve. Također je skrenuta pozornost na oblik prijevare koji se odnosi na osobe koje građanima mogu doći na kućna vrata i lažno se predstaviti kao policajci, akviziteri humanitarnih akcija, prodavatelji medicinskih pomagala ili raznih kućanskih artikala. Prisutni su upoznati i s oblicima prijevara koje se odnose na pozive iz institucija (banke, zavod za mirovinsko osiguranje), pozive iz inozemstva (rodbina u bolnici), pozivi operatera telekomunikacijskih usluga (usmeno sklapanje ugovora), pozivi odvjetničkih ureda, pozivi tipa ''Can you here me?'' (snimanje glasovnog odgovora yes/no) i slično.
Kako bi se zaštitili od raznih oblika prijevara nazočne osobe su upoznate sa šest zlatnih savjeta za zlatnu dob:
- NE PUŠTAJTE U DOM NEPOZNATE OSOBE
- NE NASJEDAJTE NA LJUBAZNOST OSOBA PRED VRATIMA
- NIŠTA NE POTPISUJTE PRIJE NEGO SE POSAVJETUJETE SA OSOBOM OD POVJERENJA
- NIŠTA NE KUPUJTE NA KUĆNOM PRAGU OD NEPOZNATIH OSOBA
- TELEFONOM NE DAJTE OSOBNE PODATKE
- NE PRISTAJTE NA PONUDE PUTEM TELEFONA.
Stranica