Zapitajte se vrijedi li ostati bez automobila i vozačke dozvole, a mogli ste pozvati nekoga da dođe po vas ili koristiti druge mogućnosti prijevoza?
Foto: Ilustracija
Jučer su u Istri evidentirane dvije prometne nesreće, koje su izazvali neodgovorni vozači pod utjecajem alkohola.
Prva nesreća dogodila se oko 14.35 sati kod Marčane, kada je 36-godišnjak upravljao automobilom, pulske registracijske oznake, kolnikom županijske ceste 5118 te je dolaskom do odmorišta Mandalena, djelomično prešao na suprotnu stranu kolnika i udario u automobil, pulske registracijske oznake, kojim je iz suprotnog smjera upravljao 41-godišnjak.
U nesreći nije nitko ozlijeđen, a obavljenim alktestiranjem utvrđeno je kako je 36-godišnjak bio pod utjecajem alkohola od 1.37 promila te se protiv njega pokreće prekršajni postupak radi počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Druga nesreća dogodila se oko 17.50 sati u Buzetu, na raskrižju županijske ceste 5011 (Brest - Buzet) i državne ceste 201 (Buzet - Požane), kada je 67-godišnjak upravljao automobilom, pulske registracijske oznake pod utjecajem alkohola od 1.81 promila. Neposredno ispred kružnog toka, vozač je udario u prometni znak, a potom je izletio s vozilom na travnatu površinu kružnog toka.
Budući da je postojala opasnost kako će vozač nastaviti s činjenjem prekršaja, određen mu je smještaj u posebnim prostorijama policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva. Protiv njega se, radi počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, podnosi optužni prijedlog nadležnom sudu.
Policijska uprava istarska ponovno podsjeća vozače da vožnjom pod utjecajem alkohola ugrožavaju svoju sigurnost, ali i sigurnost svih drugih sudionika u prometu. Već i male količine alkohola djeluje negativno na sposobnosti vozača te on postaje prijetnja u prometu.
Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi, pa su kazne u rasponu od 90 sve do 2.650 eura, a za razinu alkohola iznad 1.5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana. Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja.
U slučaju ponavljanja prekršaja, vozaču se može oduzeti i automobil, a u slučaju prikupljanja 12 negativnih bodova, ukida mu se vozačka dozvola i mora ponovno polagati vozački ispit, ali tek nakon proteka dvije godine. Zapitajte se vrijedi li ostati bez automobila i vozačke dozvole, a mogli ste pozvati nekoga da dođe po vas ili koristiti druge mogućnosti prijevoza?
Priopćenja