- Objavljeno: 13.03.2025.
Ministarstvo unutarnjih poslova brine o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj zaštiti svojih djelatnika
Ministarstvo unutarnjih poslova brine o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj zaštiti svojih djelatnika
Foto: PU istarskaMinistarstvo unutarnjih poslova kontinuirano ulaže u dobrobit svojih djelatnika kroz sustavnu brigu o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj zaštiti. U sklopu tih nastojanja, Odjel za psihosocijalnu zaštitu nastavlja s organizacijom tematskih predavanja i radionica, čiji je cilj stvaranje i održavanje zdravog radnog okruženja te povećanje zadovoljstva zaposlenika.
Danas je u prostorijama Policijske uprave istarske održano prvo predavanje na temu "Mentalno zdravlje i psihosocijalna zaštita u MUP-u". Predavanju su prisustvovali rukovoditelji policijske uprave i policijskih postaja s ciljem daljnje motivacije zaposlenika. U narednom razdoblju predavanje će biti dostupno svim policijskim i državnim službenicima te namještenicima, kako bi se dodatno podigla svijest o važnosti mentalnog zdravlja i dostupnosti stručne podrške u slučaju potrebe.
Predavanje je održala psihologinja Tamara Komadina, koja je naglasila da su problemi mentalnog zdravlja u porastu i javljaju se u sve ranijoj dobi. Statistike pokazuju da će jedna od četiri osobe tijekom života razviti neki oblik mentalnih poteškoća. Stoga je ključno voditi brigu o vlastitom mentalnom zdravlju, u skladu s definicijom Svjetske zdravstvene organizacije, koja zdravlje definira kao stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti ili slabosti.

Mentalno zdravlje podrazumijeva stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, uspješno se nosi sa stresom svakodnevnog života, radi produktivno te doprinosi svojoj zajednici. Ključnu ulogu u tome imaju sustavna briga za zaposlenike i snažna institucionalna podrška.
Briga o mentalnom zdravlju uključuje niz pozitivnih životnih navika, poput kvalitetnog i redovitog sna, tjelesne aktivnosti, odmora, održavanja bliskih odnosa, provođenja vremena u prirodi i na suncu, smanjenja vremena provedenog pred ekranima, prakticiranja zahvalnosti, pozitivnog razmišljanja, učenja i osobnog razvoja, kao i traženja stručne pomoći kada je to potrebno.
Policijski posao jedan je od pet najstresnijih zanimanja na svijetu, stoga je važno otvoreno razgovarati o mentalnom zdravlju u policiji. Evaluacije psiholoških intervencija u policijskim sustavima potvrđuju da aktivna briga o mentalnom zdravlju i preventivne mjere donose brojne koristi: smanjenje rizika od sagorijevanja na poslu, rano prepoznavanje poteškoća, jačanje mentalne otpornosti, poboljšanje radne učinkovitosti i međuljudskih odnosa te povećanje motivacije i zadovoljstva poslom.
Ministarstvo unutarnjih poslova razvilo je sustav psihosocijalne zaštite kako bi svaki djelatnik mogao dobiti stručnu pomoć u suočavanju s izazovima u osobnom i profesionalnom životu. Jer, briga o sebi nije luksuz - ona je nužnost.