- Objavljeno: 09.11.2018.
Obilježena 27. obljetnica pogibije pirotehničara
U nedjelju, 10. studenog 1991. godine, nakon što je hrvatska vojska preuzela od tadašnje JNA prostor eskadrile i letjelišta u Puli, prilikom razminiranja zrakoplovne baze, od nagaznih mina poginula su četvorica pirotehničara.
Danas su kod središnjeg križa na gradskom groblju u Puli položeni vijenci i zapaljene svijeće za četvoricu pirotehničara, koji su prije 27 godine poginuli prilikom razminiranja Zračne luke Pula.
U nedjelju, 10. studenog 1991. godine, nakon što je hrvatska vojska preuzela od tadašnje JNA prostor eskadrile i letjelišta u Puli, prilikom razminiranja zrakoplovne baze, od nagaznih mina poginula su četvorica pirotehničara: pripadnici specijalne jedinice policije Vicalj Marjanović i Stevo Grbić te bojnik Marijan Vinković i časnički namjesnik Dušan Bulešić.
Naime, zbog potrebe preuzimanja vojnog aerodrome i mogućnosti miniranja piste na vojnom aerodromu, Krizni štab tadašnje općine Pula uputio je ekipu za preuzimanje objekata, u čijem sastavu su bila četiri pirotehničara, od kojih su dvojica bili pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova, a dvojica pripadnici Zbora narodne garde (ZNG). Oni su uspjeli nagovoriti predstavnike bivše JNA da ne dižu u zrak pistu, nakon čega su zajedno s njima skinuli satne mehanizme na vremenskim upaljačima, koji su bili postavljeni na eksplozivna punjenja. Dana 10. studenog oko 13.30 sati pirotehničari su ponovno obišli bušotine s eksplozivnim punjenjem, kojom prilikom je došlo do aktiviranja eksploziva u bušotini te su sva četvorica pirotehničara poginula.
Svojom nesebičnom žrtvom, Marijan Vinković, Dušan Bulešić, Vicalj Marjanović i Stevo Grbić, otklonili su opasnost i spasili živote mnogih, a danas su im polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježju, uz njihove obitelji, počast odali načelnik Policijske uprave istarske Alen Klabot sa suradnicima, predstavnici Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, predstavnici Istarske županije i Grada Pule te udruge iz Domovinskog rata. Nakon polaganja vijenaca, prisutnima se obratio pukovnik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Stanko Hrženjak, koji je u prigodnom govoru podsjetio na hrabrost četvorice pirotehničara, a potom su svi prisutni minutom šutnje i kroz riječi policijskog kapelana don Ivana Borića prisjetili žrtve svih onih koji su svoje živote nesebično položili na Oltar domovine, za dobrobit svih nas.