Obilježena 33. obljetnica pogibije četvorice pirotehničara

  • Slika /2024/pirotehničari1.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Godine prolaze, no sjećanje na žrtvu četvorice pirotehničara koji su stradali prilikom razminiravanja Zračne luke Pula prije 33 godine, ne blijedi i uvijek ćemo ih se s ponosom prisjećati

Foto: PU istarska/Pulska svakodnevnica

Danas su kod spomen obilježja u vojarni Hrvatski branitelji Istre položeni vijenci i zapaljene svijeće za četvoricu pirotehničara, koji su prije 33 godine poginuli prilikom razminiranja Zračne luke Pula.

''Bitno je da se svake godine prisjetimo žrtve naših branitelja koji su dali svoj život i time utkali sebe u povijest i stvaranje Republike Hrvatske. Trebamo se prisjećati njihove žrtve i zahvaliti im, ali i zahvaliti njihovim obiteljima koje su podnijele najveći teret i koje s time žive godinama. Na nama je da prenosimo na mlade generacija istinu o Domovinskom ratu te da im ukazujemo kako sloboda  nije nešto što se podrazumijeva, nego da su hrabri ljudi položili u Domovinskom ratu svoje živote i stvorili slobodnu državu u kojoj danas živimo'', rekao je zamjenik načelnika Policijske uprave istarske Božo Kirin.

Te nedjelje, 10. studenog 1991. godine, nakon što je hrvatska vojska preuzela od tadašnje JNA prostor eskadrile i letjelišta u Puli, prilikom razminiranja zrakoplovne baze, od nagaznih mina poginula su četvorica pirotehničara: pripadnici specijalne jedinice policije Vicalj Marjanović i Stevo Grbić te pripadnici zrakoplovne skupine bojnik Marijan Vinković i časnički namjesnik Dušan Bulešić.

Kako bi se preuzeo vojni aerodrom, a s obzirom na mogućnost da je pista na vojnom aerodromu minirana, Krizni štab tadašnje općine Pula uputio je ekipu za preuzimanje objekata, u čijem sastavu su bila četvorica pirotehničara, od kojih su dvojica bili pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova, a dvojica pripadnici Zbora narodne garde. Cilj je bio da se situacija riješi na miran način, bez razaranja i bez stradavanja te se uspjelo nagovoriti predstavnike JNA da ne dižu u zrak pistu. Zajedno s njima pirotehničari su skinuli satne mehanizme na vremenskim upaljačima koji su bili postavljeni na eksplozivna punjenja. No, 10. studenog oko 13.30 sati pirotehničari su ponovno obišli bušotine s eksplozivnim punjenjem te je tada došlo do aktiviranja eksploziva u bušotini radi dopunskih diverzantskih upaljača, pri čemu su sva četvorica pirotehničara izgubila živote.



Svojom nesebičnom žrtvom, Marijan Vinković, Dušan Bulešić, Vicalj Marjanović i Stevo Grbić,  otklonili su opasnost i spasili  živote mnogih, a danas su im polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježju, uz njihove obitelji, počast odali predstavnici Policijske uprave istarske na čelu sa zamjenikom načelnika policijske uprave Božom Kirinom, predstavnici Hrvatske vojske, Obalne straže i Hrvatskog ratnog zrakoplovstva na čelu s brigadirom Abdulahom Selimovićem, zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita, zamjenik gradonačelnika Pule Bruno Cergnul, predstavnici Zračne luke Pula, predstavnici Službe civilne zaštite Pazin Ravnateljstva civilne zaštite te udruge iz Domovinskog rata.

Prisutni su minutom šutnje odali počast stradalim pirotehničarima te su se kroz riječi župnika Milana Mužine prisjetili žrtve svih onih koji su svoje živote nesebično položili na Oltar domovine i omogućili nam da danas slobodno živimo u Lijepoj našoj.
  
 

Stranica