Održano edukativno predavanje na području Buja i Umaga

Slika /2026/Umag slika Dom za starije.jpg

Prisutni su educirani o raznim oblicima prijevara kojima su izložene starije osobe i kako se samozaštiti da ne postanu žrtve kaznenih djela

Foto: PU istarska

Potaknuti događajima prijevara na štetu osoba starije životne dobi, policijski službenici za prevenciju Policijske uprave istarske ostvarili su suradnju sa Gradom Buje-Buie, Pučkim otvorenim učilištem Buje-Buie, Gradskim društvom Crvenog križa Buje, Gradom Umag-Umago i Domom za starije i nemoćne osobe Atilio Gamboc i tijekom ovog tjedna u sklopu preventivnog projekta „Policija poručuje: zaštitimo naše noniće“ održali su edukacije o prijevarama kojima su izložene osobe starije životne dobi.

Tako je 14. travnja 2026. godine u organizaciji Grada Buje-Buie, Pučkog otvorenog učilišta Buje-Buie i Gradskog društva Crvenog križa Buje u prostorijama Velike vijećnice Grada Buja održano je edukativno predavanje za umirovljenike, gerontodomaćice i ostale zainteresirane građane, a edukativno predavanje na istu tematiku za sve zaposlene djelatnike Doma i gerontodomaćice Gradskog društva Crvenog križa Buje održano je i 16. travnja u organizaciji Grada Umaga-Umago u prostorijama Doma za starije i nemoćne osobe Atilio Gamboc Umag.

Obzirom da su osobe starije životne dobi ranjiva skupina i kao takve često žrtve prijevara zbog svoje dobi, usamljenosti, želje za razgovorom, nepažnje ili neupućenosti, edukacijom se nastojalo  senzibilizirati gerontodomaćice i sve osobe koje brinu o starijim osobama da razvijaju odnos povjerenja te da u svakodnevnom bliskom kontaktu sa starijim osobama upozoravaju navedene na oprez i samozaštitno ponašanje.

Sudionici predavanja su upoznati sa ciljevima preventivnog projekta, sa različitim oblicima tzv. „klasičnih“ prijevara, kao i različitih načina prijevara ''na daljinu'', kada počinitelji stupaju u kontakt sa osobama putem telefona, SMS porukama ili putem interneta. Posebno im je naglašena važnost zaštite i čuvanja osobnih podataka. Tijekom edukacije nazočnima su navedeni osnovni savjeti za samozaštitno ponašanje.

Policijski službenici za prevenciju ovakve edukacije održavaju kontinuirano s ciljem smanjenja kaznenih djela prijevara na štetu osoba starije životne dobi, senzibiliziranja osoba starije životne dobi, osoba koje brinu o osoba starije životne dobi i šire javnost na navedenu problematiku te kako bi osvijestiti naše građane da budu oprezni, odnosno da ih se potakne na prijavu kaznenog djela prijevare.
 

Pisane vijesti