Počinje lovna sezona: povećajte oprez!

Slika /2018/šuma.jpg

Kako bi se izbjegle nesreće u lovu, odnosno kako bi se zaštitila sigurnost svih sudionika lova, ali i drugih građana te imovine, policija apelira na pojačan oprez lovaca te pridržavanje pravila lovačkog ponašanja

Foto: Ilustracija

Budući da 1. studenoga počinje glavna lovna sezona, koja će trajati do kraja veljače, 22. listopada je u prostorijama Policijske uprave istarske održan radni sastanak s predstavnicima Lovačkog saveza Istarske županije, odnosno s predsjednikom saveza Gracijanom Prekaljem, dopredsjednikom Davorom Peruško i tajnikom saveza Mladenom Belušićem.

Načelnik policijske uprave Božo Kirin podsjetio je na dobru suradnju koju istarska policija ostvaruje s lovačkim savezom već duži niz godina, a intenzivnije od 2012. godine, od kada se provodi kampanja ''Siguran lov – četiri osnovna pravila sigurnog rukovanja vatrenim oružjem''. Cilj provođenja kampanje je podizanje sigurnosti prilikom rukovanja vatrenim oružjem i podizanja sveukupne sigurnosti u lovištima, kao i sprječavanja protuzakonitog lova i ostalih protupravnih ponašanja iz domene lovstva.

Naime, uz 38 zajedničkih i osam državnih lovišta te četiri tisuća lovaca koje okuplja Lovački savez Istarske županije, tijekom zimskih mjeseci na području Istre osobito je razvijen lovni turizam. Tome svakako pridonosi i blizina Italije, odakle tijekom lovne sezone dolazi opreko tisuću lovaca godišnje. Uz toliki broj naoružanih osoba u lovištima,  povremeno se događaju i nesreće u lovu, a većina tih nesreća posljedica je neopreza i pogrešaka mahom iskusnih lovaca.

Kako bi se izbjegle nesreće u lovu, odnosno kako bi se zaštitila sigurnost svih sudionika lova, ali i drugih građana te imovine, Policijska uprava istarske apelira na pojačan oprez lovaca te pridržavanje pravila lovačkog ponašanja.

Način ponašanja sudionika lova propisan je Zakonom o lovstvu i brojnim pravilnicima koji detaljnije razrađuju pravila kojih su se lovci dužni pridržavati. Tako je propisano da se lovačko oružje i naboji mogu upotrebljavati samo ako ne ugrožavaju sigurnost ljudi i imovine.

Zakon o lovstvu propisuje da je zabranjeno loviti divljač lovačkim oružjem u pojasu 100 metara od granice naselja, odnosno 300 metara od granice naselja većih od 10.000 stanovnika u nizini i prigorju te 200 metara od granice naselja većih od 10.000 stanovnika u brdsko-planinskim područjima.

Zakonom  o nabavi i posjedovanju oružja građana propisano je kako je lovačko oružje vatreno oružje kojim je dopušteno loviti divljač po propisima o lovstvu. Lovačko oružje ne smije se nositi bez oružnog lista i isprave o identitetu te se ne smije upotrebljavati izvan lovišta, civilnih strelišta ili drugih mjesta koja su određena za vježbe gađanja.  S oružjem i streljivo mora se postupati s osobitom pažnjom, a to se prije svega odnosi na pravilno čuvanje, pravilnu i stručnu upotrebu, nošenje, prenošenje i držanje oružja u ispravnom stanju. Oružje i streljivo moraju se čuvati tako da nisu dostupni osobama koje ga nisu ovlaštene posjedovati (pogotovo djeci), i to zaključani i odvojeni u metalnom ormaru, sefu ili sličnom spremištu. Vlasnik je dužan oružje čuvati u stambenom ili drugom prostoru u mjestu prebivališta, a ukoliko odlazi na vrijeme duže od godinu dana, oružje treba predati na čuvanje osobi koja ima oružni list za držanje ili držanje i nošenje oružja ili ovlaštenom trgovcu oružjem. Zakon isto tako propisuje da se oružje za lov može posuđivati, ali samo osobama koje imaju oružni list za takvu vrstu oružja ili odobrenje za nabavu takve vrste oružja. U slučaju gubitka ili krađe lovačkog oružja i streljiva, vlasnici su dužni bez odgode prijaviti policiji takve događaje.

U cilju izbjegavanja nesreća u lovu, podsjećamo na neka osnovna pravila sigurnosti u lovu:
  • Prilikom odlaska i povratka iz lova, odnosno izvan lovišta i strelišta, oružje se mora prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno.
  • Lovačko oružje nije dopušteno upotrebljavati u vrijeme smanjenje vidljivosti, za vrijeme elementarnih nepogoda i noću, osim za vrijeme mjesečine pri odstrelu određenih vrsta divljači.
  • Kada se ne lovi, oružje treba biti prazno.
  • Oružje se ne smije ostavljati bez nadzora (naslonjeno na drvo, u automobilu ili slično).
  • Oružjem se mora rukovati oprezno i odgovorno.
  • Oružje se ne smije okretati prema sebi ili drugim osobama, već uvijek u sigurnom smjeru.
  • Prst se ne smije držati na otponcu.
  • Prije i za vrijeme lova ne smije se konzumirati alkohol.
 
Budući da se najveći broj nesreća u lovu događa zbog slabog raspoznavanja lovaca po obraslim i šumskim prostorima, sudionici lova trebali bi nositi reflektirajuće/jasno vidljive kape ili prsluke narančaste ili crvene boje. Također se upozoravaju građani, koji beru gljive, planinare, voze bicikle ili šetaju na mjestu gdje se odvija lov, da radi vlastite sigurnosti nose reflektirajuću ili svjetliju odjeću.
 

Stranica