Policija educirala osnovnoškolce o sigurnosti na internetu

Slika /2019/edukacija raša.jpg

Odjel prevencije po pozivu škola provodi edukacije i radionice, kao i roditeljske sastanke  na temu nasilja na internetu s ciljem upoznavanja učenika s neprimjerenim ponašanjima na internetu.

Foto. PU istarska

U nastavku brojnih preventivnih aktivnosti, koje se provode na području Policijske uprave istarske, voditeljica Odjela prevencije Alica Rosić-Jakupović jučer je održala edukaciju za učenike petih i šestih razreda Osnovne škole Raša o nasilju i sigurnosti na internetu.

Učenici su kroz edukaciju upoznati s dobrim i lošim stranama interneta te opasnostima koje im mogu prijetiti ukoliko se dovoljno ne zaštite i ulaze u neprimjerene komunikacije putem društvenih mreža s nepoznatim osobama. Također su upoznati s primjenom kaznenog zakonodavstva prema mladim osobama i dobnoj granici u pogledu kaznene i prekršajne odgovornosti. U nastavku edukacije dobili su informacije o tome kome se obratiti u slučaju da se sami ili njihovi prijatelji nalaze u opasnosti ili problemu prilikom korištenja Interneta te koja je procedura postupanja policije u takvim slučajevima.

U drugom dijelu edukacije učenici su podijeljeni u tri skupine koje su, kroz problemski postavljen teoretski zadatak po realnom događaju oformljene  ''haterske skupine'' na društvenoj mreži u razredu, rješavali problem i nedoumice iz pozicije žrtve, počinitelja, odnosno promatrača. Mogla su se čuti zanimljiva razmišljanja, određene bojazni kod prijave događaja, ali i vrlo konstruktivni načini rješavanja problema.

Policija  mladima savjetuje slijedeće:
  • Budi siguran/na da razumiješ osnove sigurnosti i privatnosti na internetu.
  • Ne daj nikome svoje korisničke podatke (lozinke) - ni najboljim prijateljima ili dečku/djevojci.
  • slušaj savjete svojih roditelja, oni ti žele dobro, nemoj se bojati potražiti pomoć ili savjet od njih. Ako netko od tebe traži da učiniš nešto za što misliš da ni bi trebao/la učiniti, obavijesti o tome roditelje.
  • Neka ti prijatelji na mreži budu samo osobe koje uistinu i poznaješ u stvarnom životu.
  • Pažljivo prihvaćaj nove prijatelje.
  • Nikada se nemoj sastajati s osobama koje upoznaš preko interneta, bez da se prethodno o tome ne dogovoriš s roditeljima.
  • Nemoj se bojati prijaviti neprimjerene sadržaje - to je lako napraviti, a prijava je anonimna.
  • Ako neprimjerene sadržaje želiš prijaviti policiji, učini to prije nego što ih prijaviš administratoru/moderatoru društvene mreže ili neprimjerene sadržaje pohrani na svoje računalo, kako bi eventualno kasnije mogao/la pokazati policiji, odnosno, kako bi mogli poslužiti kao dokaz.
  • Blokiraj korisnike s kojima ne želiš komunicirati.
  • Ne sudjeluj u širenu glasina o drugim ljudima preko interneta, odnosno ne čini ništa u virtualnom svijetu što ne bi učinio u stvarnom svijetu.
  • Ukoliko primiš prijeteću, uznemirujuću ili seksualno neprimjerenu poruku ili se od tebe traži da drugim osobama pošalješ svoje neprimjerene fotografije i video isječke, ODMAH obavijesti roditelje ili policiju!

 

Sigurno korištenje interneta: savjeti mladima    

Sigurno korištenje interneta: savjeti roditeljima    

 
 

Stranica