Požari na otvorenom prostoru

Slika PU_I/Vatrogasci - Buzet 196.jpg

Jučer je na području Istre evidentirano sedam požara trave i niskog raslinja, u kojima na sreću nije nastala materijalna šteta niti je bilo ozlijeđenih osoba.

Foto: Ilustracija

Jučer je na području Istre evidentirano sedam požara trave i niskog raslinja, u kojima na sreću nije nastala materijalna šteta niti je bilo ozlijeđenih osoba.

Nedaleko mjesta Belci na području Pazina oko 11 sati, 38-godišnjak je palio suho granje bez prethodno pribavljenog odobrenja za loženje vatre na otvorenom prostoru. Uslijed vjetra vatra se proširila na ostatak zemljišta te je opožareno oko tisuću kvadratnih metara trave i niskog raslinja. Radi počinjenja prekršaja iz Zakona o zaštiti od požara, protiv 38-godišnjaka se podnosi obavijest Inspektoratu unutarnjih poslova PU istarske.

Na području Pule i na širem pulskom području dogodilo se šest požara, i to kod mjesta Orihi, u Banjolama, u Valbandonu, kod mjesta Štokovci te u Rizzijevoj ulici i u Ulici Valmade, pri čemu je izgorjelo ukupno oko pet hektra trave i niskog raslinja.

Upozoravamo građane da je često uzrok požara nekontrolirano spaljivanje korova i suhe trave, čemu svakako pridonose vremenske prilike, isušenost  tla i biljne vegetacije. Ovakvi se požari zbog nedovoljne pozornosti mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote.

Županijskom odlukom o uvjetima loženja vatre na otvorenom prostoru utvrđuju se mjere za sprječavanje pojave požara i njegovog širenja, kao i vremenska razdoblja kada su na području županije Istarske povećane opasnosti od  požara.  Također je određeno da su Javne vatrogasne postrojbe jedinice lokalne samouprave na čijem području  se vrši loženje vatre na otvorenom,  nadležne za izdavanje potrebitih odobrenja, pri čemu će naložiti mjere i postupke koje je tražitelj odobrenja dužan poduzeti. Policijska uprava istarska podsjeća građane da je za svako loženje vatre na otvorenom prostoru potrebno pribaviti odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe.  

 

Podsjećamo  na neke od preventivnih mjera koje je potrebito poduzeti da se vatra ne proširi na druge površine i objekte, a posebice:

  • tvari koje se spaljuju moraju se odložiti na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, javnih cesta, željezničke pruge, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata, a koje bi vatra i dim mogli ugroziti;
  • oko mjesta spaljivanja potrebno je očistiti odgovarajući sigurnosni pojas;
  • ovisno o količini tvari i površini koja se spaljuje, potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja punoljetnih osoba sposobnih za gašenje požara;
  • uz mjesto spaljivanja potrebito je osigurati priručna sredstva za gašenje (lopate, vodu i dr.);
  • spaljivanje obavljati danju kada su za to pogodne vremenske prilike;
  • nakon spaljivanja potrebito je mjesto spaljivanja temeljito pregledati, a ostatak vatre i žara u potpunosti pogasiti.

 

Ukoliko planirate odlazak i odmor u prirodi podsjećamo vas da se veliki požari i nesreće događaju zbog sitnih i naizgled bezazlenih propusta, a da izbjegnete neželjene posljedice od nastanka požara i eksplozija obratite pozornost na slijedeće:

  • provjerite da li ste prije odlaska na odmor ili duže izbivanje u vašem stanu isključili električne potrošače i zatvorili plin;
  • u kampovima i drugim zatvorenim prostorima ne palite otvorenu vatru, a pripremu roštilja obavljajte na za to uređenim mjestima; vodite računa da mjesto oko roštilja bude očišćeno od gorivih materija, pepeo nakon svakog odlaganja polite vodom, za svaku sigurnost imajte u pripremi adekvatna sredstva za gašenje požara;
  • ne ostavljajte upaljače na mjestima direktnog kontakta sa izvorom topline, a naročito ne u automobilima ispod vjetrobranskog stakla;
  • upaljače i šibice držite dalje od dohvata djece;
  • ne bacajte opuške kroz prozor vašeg automobila
  • ne parkirajte svoj automobil na mjestima gdje će zatvoriti vatrogasne prilaze i pristupe.


Stranica