- Objavljeno: 01.03.2024.
Čekala paket pa prijevarom ostala bez novca na računu
Policija upozorava građane da budu oprezni te da dobro provjere sve zahtjeve koji se odnose na moguća plaćanje - postani web heroj i ulovi lika s weba koji tvoje € vreba
Foto: IlustracijaPulska policija je 29. veljače zaprimila prijavu 30-godišnjakinje da je računalnom prijevarom oštećena za nekoliko tisuća eura.
Naime, žena je na mobilni uređaj dobila poruku kako joj je obustavljena dostava naručenog paketa zbog pogrešno unesenih podataka te kako je potrebno potvrditi podatke za primitak paketa odabirom poveznice u nastavku poruke. Slijedeći upute, žena je na stranici koja se otvorila upisala osobne podatke i podatke bankovne kartice kao i CVV broj, da bi joj nepoznati počinitelj sa računa skinuo novac.
Policijski službenici utvrđuju sve okolnosti događaja, a policija ponovno upozorava građane da budu oprezni te da dobro provjere sve zahtjeve koji se odnose na moguća plaćanje ili se od njih traži poduzimanje radnji koje bi mogle rezultirati gubitkom novca. Ukoliko posumnjate da bi se moglo raditi o prijevari, odmah o tome obavijestite policiju.
Podsjećamo da je smishing (kombinacija riječi SMS i Phishing - krađa identiteta) oblik prijevare koju prevaranti koriste kako bi dobili pristup vašim osobnim, financijskim ili sigurnosnim podacima putem tekstualnih poruka.
Koji je način počinjenja?
U SMS poruci često se traži da kliknete poveznicu ili nazovete telefonski broj radi potvrde, ažuriranja ili ponovne aktivacije, no ta poveznica vodi do lažne internetske stranice, a telefonski broj pripada prevarantu koji se pretvara da je legitimna tvrtka.
Što možete poduzeti?
Prije nego što kliknete na poveznice, privitke ili fotografije koje ste primili u SMS porukama s nepoznatog broja, obavezno provjerite identitet pošiljatelja.
Nemojte se požurivati. Uzmite si vrijeme za odgovarajuće provjere prije nego što odgovorite na poruku.
Nikada ne odgovarajte na SMS poruke koje traže vaš PIN, lozinku za online bankarstvo ili bilo koje druge sigurnosne vjerodajnice.
Ako sumnjate da ste postali žrtva smishinga i ako ste već podijelili bankovne podatke, odmah se obratite svojoj banci.
Više savjeta o tome kako se zaštiti od različitih oblika online prijevara, pročitajte na stranici Web heroji - ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba.