Držanje životinja bez nadzora

Slika PU_I/pas01.jpg

Policijski službenici su jučer, od 16 do 20 sati, na području grada Pule i mjesta Fažana, proveli preventivno-represivnu akciju, s ciljem sprječavanja napada pasa na druge životinje i ljude, odnosno s ciljem skretanja pozornosti vlasnicima pasa na nužnost držanja životinja pod nadzorom.

Foto: Ilustracija

Policijski službenici su jučer, od 16 do 20 sati, na području grada Pule i mjesta Fažana, proveli preventivno-represivnu akciju, s ciljem sprječavanja napada pasa na druge životinje i ljude, odnosno s ciljem skretanja pozornosti vlasnicima pasa na nužnost držanja životinja pod nadzorom. Tijekom provođenja akcije, policijski službenici su utvrdili 16 prekršaja iz čl. 30 Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te su počiniteljima prekršaja izdani prekršajni nalozi, odnosno naplaćene su im mandatne kazne.

Policijska uprava istarska upozorava građane i turiste da vode računa o svojim životinjama te da ih drže pod nadzorom. Osim što su dužni držati životinje u adekvatnom prostoru i osigurati im mogućnost kretanja, vlasnici su dužni poduzeti i određene mjere sigurnosti kako njihovi ljubimci ne bi ugrožavali ljude i tuđe životinje. Dakle, potrebno je da vlasnici kućnih ljubimaca (pasa) prilikom njihove šetnje, radi ograničavanja slobodnog kretanja životinje i sprječavanja mogućeg nasrtaja na druge životinje ili ljude, posebice djecu, koriste povodac i brnjicu.    

U cilju reguliranja navedene problematike, odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (članak 30), Zakona o zaštiti životinja (članak 48) i Pravilnika o opasnim psima (članak 9), definiran je način držanja životinja, njihovog kretanja i postupak sa životinjama, nakon što one eventualno ugroze život ili zdravlje čovjeka svojim kretanjem ili postupkom.

  • Članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđa novčanu kaznu za onog ''tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način s njima loše postupa''. Za provođenje zakona nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova.
  • Članak 48. Zakona o zaštiti životinja propisuje ''zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima te njihovo kretanje na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, a posebice djece''. Za nepridržavanje zakonske odredbe predviđena je novčana kazna.
  • Članak 9. Pravilnika o opasnim psima predviđa da je''izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine  dopušteno jednino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa“. Nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima vrši Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.


Stranica